Rixos Grand Ankara, Başkent’te yeni bir dönem başlattı

Açılışının ardından geçen 3 aylık sürede iş, siyaset ve sanat dünyasının buluşma noktası olan Rixos Grand Ankara, Başkentin ayrıcalıklarının yaşandığı bir otel olmanın yanı sıra turizm sektörüne getirdiği hareketlilikle Ankara’da yeni bir dönemi başlattı…

Ankara’nın efsanesi Büyük Ankara Oteli’ni satın alarak turizm sektörüne giren Çelikler Yatırım Holding, 150 milyon dolara restore ettikten sonra işletmesi için Rixos’a verdiği Rixos Grand Ankara Oteli, Mayıs ayında Başbakan R. Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

rixos-grand-ankara-1

150 milyon dolarlık otel…

Kriz ortamında 150 milyon dolarlık yatırımın ardından hizmet vermeye başlayan Rixos Grand Ankara, dünya protokolünü ağırlayan Ankara’da, yatak kapasitesi ve mevcut tesisleriyle ulusal ve uluslararası önemli toplantı, konferans ve panellere ev sahipliği yapıyor.

Rixos Grand Ankara Genel Müdürü Tansel Tercan, “Lokasyon açısından Çankaya, Esat ve Kızılay’ın kesişme noktasında bulunan Rixos Grand Ankara, TBMM, Bakanlıklar, Büyükelçilikler ve Genelkurmay Başkanlığı binalarına yakın olması sebebiyle oldukça merkezi bir konuma sahip. Bu sayede açılışının ardından 3 aylık kısa bir süre geçmesine rağmen Rixos Grand Ankara, kuruluş amacına uygun olarak iş ve siyaset dünyası için önemli anlaşma ve toplantıların gerçekleştirildiği bir merkez oldu. Nabucco, Ulaştırma Bakanlığı 3G Toplantısı ve Türkiye’de ilk kez yapılan Masserati – Porsche ürün lansmanı gibi ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaparak Türkiye’deki şehir otelciliğinde çıtayı yükselttiğimizi düşünüyorum. Konya, Astana ve Ankara’dan sonra Almaata’da önümüzdeki aylarda açılacak olan tesisimizle de, Rixos Hotels şehir otelciliğinde daha fazla söz sahibi olacak.” dedi.

Rixos Grand Ankara’dan özel notlar…

Otelin avizeleri özel olarak tasarlandı

Rixos Grand Ankara’nın sadece aydınlatma sistemi için harcanan rakam, bir çok otelin bakımı ya da restorasyonu için harcanan paraya eş değer durumda. Otelin fuayesine yerleştirilen 28 metre büyüklüğündeki avizede ise tam 72 bin adet kristal top bulunuyor. Üretimi Türkiye’de yapılan avize, halen Türkiye’deki otellerde kullanılan en büyük avize ünvanını taşıyor.

rixos-grand-ankara-2

Rixos Grand Ankara’nın yapımında ayrıca;

o 5 milyon 820 bin adet kristal,
o 480 bin adet Led Aydınlatma,
o 1 milyon 200 bin metre elektrik kablosu,
o 640 bin torba çimento kullanıldı.

Kendi elektriğini üretebilen Kyoto standardındaki otel!

Rixos Grand Ankara, kojenerasyon yöntemi ile ihtiyacı olan elektiriği kendisi üreterek ülkemizde Kyoto standartlarında çalışan nadir otellerin başında geliyor. Bu anlamıyla Ankara’nın tek ‘Yeşil’ oteli olan Rixos Grand Ankara, ihtiyaç fazlası olan enerjiyi stoklayarak yeniden sisteme kazandırabiliyor.

Rixos Grand Ankara’nın bir başka özelliği ise Türkiye’de full otomasyon (akıllı bina) sistemi ile internet telefon sisteminin kullanılmış olması.

Özel SPA Üyeliği, Lobby Bar ve Roof Bar

Rixos Grand Ankara’nın 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık Fitness&SPA üyelik paketlerine sahip olanlar, tesisin yüzme havuzu ve Türk Hamamı’ndan ücretsiz yararlanabiliyor. Başkent’teki 5 yıldızlı otellerde 24 saat boyunca hizmet veren tek Lobby Bar, Rixos Grand Ankara’da bulunuyor. Tesis, bu anlamda bir “ilk” olma özelliği taşıyor.

Ayrıca, Ankara’nın eşsiz manzarasını kuş bakışı gören Roof Bar, Ekim ayında hizmete girecek.

Devlet Başkanlarını ağırlayacak özel suitler

Rixos Grand Ankara, başkente gelen konuk devlet adamlarının ağırlanmasında da rol alıyor. Devlet Başkanlarının ağırlanmasına yönelik olarak, otelde Presidential suit ve özel suitler bulunuyor. Önemli etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere 1 adet balo salonuna, 1 adet sergi salonuna sahip olan Rixos Grand Ankara, 2 Konferans Salonu ve 9 adet toplantı odası ile Ankara’da önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Ankara’nın en büyük kral dairesi Rixos Grand Ankara’da…

Rixos Grand Ankara’da 215 adet Konuk Odası, 430 adet yatak, 4 adet Balo ve konferans salonları, 2 adet 1200 m2 teras, ayrıca Ankara’nın en büyük Kral Dairesi (688 m2), 2 adet restoran, SPA, Kapalı ve açık yüzme havuzu, 350 araçlık kapalı otopark, kendi elektriğini üreten Ankara’da tek olan Tri-jenerasyon üniteleri mevcut.

1200 m2’nin üzerine kurulu bulunan 2 adet terası ile beraber geniş katılımlı 6 adet düğün, konferans veya toplantının aynı anda rahatlıkla yapılabileceği alt yapıya sahip.

Ankara’nın sembolü olacak ve sektöre yeni bir açılım getirecek olan Rixos Grand Ankara, sahip olduğu konfor, kalite ve hizmet anlayışıyla alanında Ankara’da ayrıcalıkların yaşandığı bir otel olacak. 129 standart, 20 suit, 64 köşe, 1 executive suite ve 1 kral dairesi olmak üzere toplam 215 oda mevcut..

Açılış tarihinden bu yana ev sahipliği yaptığı organizasyonlar…

* Toplam 8400 kişinin katıldığı 12 düğün
* Dünya Bankası&Adalet Bakanlığı Toplantısı
* Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün de katıldığı Foto Muhabirleri Derneği Ödül Töreni
* Ulaştırma Bakanlığı’nın düzenlediği 3G Toplantısı
* İçişleri Bakanlığı ve STK’lar ile düzenlenen “Kürt Açılımı” konulu toplantı
* Bulgaristan, Avusturya, Romanya ve Macaristan Devlet Başkanları’nın ağırlandığı Dünya’nın en büyük projesi olan Nabucco Toplantısı
* Rixos Grand Ankara’nın sponsorluğunda gerçekleştirilen Masserati – Porsche Lansmanı (Porsche California’nın Türkiye’deki ilk test sürüşü)
* Alman, Suudi Arabistan ve İtalyan Büyükelçiliği Davetleri

Büyük Ankara Otel tarihi…

Yapımı 1966 yılında tamamlanan Büyük Ankara Oteli, 1986 yılına kadar Ankara’nın tek beş yıldızlı oteli olarak faaliyet gösterdi. Tamamlandığında ortografik olmayan (90 derece mimarisi) mimari yapısıyla Türkiye’de, bir ilke imza atttı.

Büyük Ankara Oteli, faaliyet gösterdiği tüm yıllar boyunca Ankara’nın en prestijli oteli olarak, ulusal ve uluslararası pek çok toplantı ve baloya ev sahipliği yaptı.

www.rixos.com

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir