Gelecek yaz her taraf mutluluğun rengi sarı ile ışıldayacak

Gelecek yaz her taraf, mutluluğun rengi sarı ile ışıldayacak. Mimoza sarısı akımı sadece modada değil, dekorasyon dünyasında da karşımıza çıkıyor.
Renk konusunda dünyaca ünlü otorite olan, Amerikalı
Pantone Renk Enstitüsü, önümüzdeki yılın renklerini açıkladı. Bu listede öne çıkan bir renk var ki, dünyanın içinde bulunduğu krizlere, savaşlara rağmen sonsuza kadar umut etmemiz gerektiğini anlatıyor bize: Mimoza sarısı. Ada çiçeği olarak bilinen mimozanın o kendine has, sıcak rengi şimdi moda dünyasını kasıp kavurmaya hazırlanıyor. Pantone Renk Enstitüsü’nün de bu rengi seçmesinin aslında tek nedeni dünyanın karamsarlıktan biraz da olsa uzaklaşması, insanların kendilerini mutlu hissetmesi. Enstitü mimoza sarısını 2009’un rengi ilan etti. Pantone Yöneticisi Leatrice Eiseman, mimoza sarısının harika bir sembolik renk olduğunu söylerken; “Sarı hep sıcaklık, güneş ve mutlulukla ilişkilendirilmiştir, şu sıralar ihtiyaç duyduğumuz tüm iyi şeylerle yani… İnsanlar sarının atmosferi aydınlattığını bilir. 2009’da daha önce rastlamadığınız yerlerde sarıyla karşılaşmaya hazırlanın” diyor. Aslında mimoza sarısının seçilme nedeni apaçık ortada: Umudun ve istikrarın rengi olması…

http://www.ensonmoda.com/my_documents/my_pictures/mimoza_sar%C3%84%C2%B1s%C3%84%C2%B1.jpg

Peki neden siyah veya bej değil?

Aslında bunun cevabı da yine mimoza sarısında yatıyor. İnsanlar bu renge baktıklarında güneşi, aydınlığı, sıcağı düşünüyor. Bu da insanların mutluluk ve sevinç hissetmesine, umutlarını kısa süreli de olsa yitirmemelerine neden oluyor. Pantone, bej veya siyah gibi renkleri ise, insanları karamsarlığa itebileceği, ekonomik krizle birlikte zaten tüketim korkusu içine giren dünya nüfusunun alışveriş iştahını keseceği düşüncesiyle, 2009’un rengi olarak seçmemiş.

Modada karşımıza nasıl çıkacak?

Elbiseler, pantolonlar, bluzlar, tişörtler, etekler ve aklınıza gelebilecek tüm tasarımlarda mimoza sarısı ile bol bol karşılaşacağız. Öyle ki 2008 kışından, gelecek yazın kreasyonlarını tanıtan ünlü modacılar bu akıma kendilerini kaptırmışlar bile. Carolina Herrera, Marc Jacobs, DKNY, Prada, Anna Sui gibi ünlü modacılar ilkbahar-yaz kreasyonlarında tiril tiril elbiselerde, ayakkabılarda, fırfırlı bluzlarda mimoza sarısını cesurca kullanmışlar.

Dekorasyonda da kendini gösteriyor

Hepimizin en çok vakit geçirdiği, kendini huzurlu hissettiği yerlerin başında tabii ki evlerimiz geliyor. Mimoza sarısı önümüzdeki bahar ev dekorasyonunda da öne çıkıyor. Koltuk kılıfları, çerçeveler, abajurlar, masalar, sandalyeler ve ev ile ilgili aklınıza gelebilecek her şeyde sarıyla karşılaşacaksınız. Bu modayla herkesin evi her zaman aydınlık, her zaman güneşli ve sımsıcak olacak. Pantone sıkıntılı başlayacak olan 2009’un rengi olarak sarıya seçerek en azından vitrinlerde ve podyumlarda olumlu bir havanın hakim olmasını da sağlamış oluyor.

Vatan

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir