Sanat eseri tişörtler

Bir şeyi görüp “Benim olmalı!” dediğiniz ve sahip olmaya çalıştığınız oldu mu? Benim ayakkabılar için malesef böyle bir arzum var! Ve bu arzumun, ayakkabılar dışında işlediğini de görmemiştim. Ancak, Gap’in New York Whitney tişörtlerini görüp de aynı isteğe kapılınca biraz korkmadım değil! Bu tişörtlerin Gap Türkiye mağazalarına gelişini beklememek için, markanın web sitesinden sipariş vermek akıllıcaydı. Ama bu limitli özel koleksiyonun internet üzerinden satılmadığını duyunca, isteğim daha da arttı. Amerika’daki arkadaşlarım da bu iş için seferber oldu ama istediğim tasarımlarda, istediğim bedenleri bulamayınca, bu tişörtlerin yakında eBay’de açık artırmada satılacağına da inandım. Neredeyse her sanatçının tişörtlerini bulabileceğiniz eBay’de en popüler tasarım, Jeff Koons’a ait. Çünkü etiket fiyatının neredeyse 10 misline yani 250 dolardan satılıyor! Eskiden ulaşamadığımız tasarımcıların, mağaza zincirleri için özel koleksiyonlar hazırlamalarına alıştık. Hatta H&M, Zara, Mango gibi markaların, gözde modelleri lüks markalardan uyarlayarak hemen üretime geçirip uygun fiyatlarda sunmalarına da alıştık! Ama uygun fiyata ürün sunan Amerikan zinciri Gap’in Bienal sanatçılarıyla işbirliğine girip sanata da destek vermesi diğer tekstil firmalarına da örnek olması gereken bir hareket.

SERGİDEN MAĞAZAYA
Kültür, sanat ve sanatçıya destek vermeyi gelenek haline getiren marka, bu yeni projesinde günümüzün önde gelen 13 çağdaş sanatçısının tasarımını yaptığı bir tişört koleksiyonu sunuyor. Bu sanatçılar arasında Chuck Close, Jeff Koons, Marilyn Minter, Kiki Smith, Cai Guo-Qiang, Barbara Kruger, Ashley Bickerton, Kenny Scharf, Glenn Ligon, Rirkrit Tiravanija, Kerry James Marshall, Hanna Liden ve Sarah Sze var. Bu özel tasarımlarda her sanatçı, kendi yaratıcı ruhunu yansıtıyor. Her iki yılda bir New York’ta düzenlenen Whitney Bienali’nin bu yılki sponsoru olan Gap, bu özel projeye çok önem veriyor. Bu projede yer alan tasarımlar, 1 Haziran tarihine kadar Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nde sergilendikten sonra, dünyanın pek çok yerindeki Gap mağazalarında yavaş yavaş yerini almaya başladı.

Sanatçılar hakkında…

* 1940 doğumlu olan Chuck Close, fotoğraf bazlı resimlerin önde gelen ustalarından biri. Close’un dünyanın önemli müzelerinde 150’nin üzerinde retrospektif resim sergisi oldu. ‘Paintings’ adını taşıyan en son sergisi, 2007 yılında Madrid’deki Arte Reina Sofia Müzesi’nde sergilendi. Sanatçının 1968-2006 yılları arasındaki eserlerinden oluşan sergi, Madrid’den sonra St.Petersburg’da, Hermitage Müzesi’nde sergileniyor.

* Jeff Koons‘un eserleri New York MoMA, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi, Guggenheim Müzesi, The National Gallery, Hirshhorn Müzesi, San Francisco MoMA, Tate Gallery ve Tokyo Metropolitan Müzelerinde sergilendi. Michael Jackson&Bubbles heykeliyle bilinen sanatçının son sergisi New York Metropolitan Müzesi’nde sergileniyor. 1955 doğumlu Jeff Koons, Versailles Sarayı’nda hayattayken sergi açan ilk sanatçı olarak tarihe geçmişti.

* Kariyerinde birçok önemli müze ve galeride kişisel sergiler düzenleyen Marilyn Minter, 1948 doğumlu. Son zamanlarda göz alıcı objeleri yakın çekimde yansıtan bir tarzda eserler yaratıyor. Minter’in en önemli özelliklerinden biri fotoğraflarında hiç rötuş kullanmadan çalışmaması.

* Cai Guo-Qiang‘ın bilimsel ve politik bir tarzı yansıtan eserleri daima büyük ilgi gördü. Metropolitan, Mass MoCa, Tate Modern, MoMA gibi önemli müzelerde kişisel sergileri ile yer aldı. Ağustos ayında Pekin’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nın açılış ve kapanış gösterilerinde yer alacak görsel ve özel efektler Cai Guo-Qiang tarafından yönetilecek.

* Barbara Kruger 1970’in sonlarından beri metin ve görsel dizilimleri üzerinde yoğunlaştı. Siyah-beyaz fotoğraf üzerine kırmızı-beyaz çarpıcı sloganlar ile olan çalışmaları 20. yüzyıl sanatında ikon haline geldi.

* Pop-sürrealist bir sanatçı olan Kenny Scharf, 1980’lerde ünlendi. Heykel, resim, enstelasyon, tüketici ürünleri ve anime gibi çeşitli dallarda sanatını yansıtıyor.

* Glenn Ligon 1960 doğumlu. New Yorklu sanatçı, resim, neon heykeller ve fotoğraf sanatlarını içeren çalışmalarıyla birçok sergi açtı.

* Sarah Sze‘nin kendine has heykel estetiğinde özel enstelasyonları bulunuyor. 2003 yılında MacArthur Derneği tarafından ödüle layık görülen sanatçı bugüne kadar birçok sergi düzenledi.

Sınırlı sayıda üretildi

Laird+Partners tarafından hazırlanan reklam kampanyasını oluşturan görseller ise dünyaca ünlü fotoğraf sanatçıları Inez van Lamsweerde ve Vinoodh Matadin’in objektifinden çıktı. Tişörtlerin reklam kampanyaları da çok keyifli; fotoğraflarda her tasarımcı kendi tasarımı olan tişörtleri giyerek poz vermiş. Reklam kampanyası görsellerinde ise Stephanie Seymour ve Shalom Harlow gibi ünlü modeller de bulunuyor. Fotoğraflardaki çarpıcı nokta ise tişörtler dışındaki her şeyin siyah-beyaz olması. İnternetten satışı olmayan, sınırlı sayıda üretilen bu özel koleksiyon, İstinye ve Bağdat Caddesi Gap mağazalarında bugün yerini alıyor. Erkekler için Barbara Kruger, Glenn Ligon ve Hanna Liden’in tasarımları satılırken, kadınlar için Kiki Smith, Kenny Scharff ve Marilyn Minter’ın tasarımları var.

Sabah

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir