Maksi elbiseler çok moda diye herkes giymeli mi

Modaya 70’li yılların trendlerinin hakim olduğu bu yaz, gündüz ve gece maksi elbiseleri her yerde göreceğiz. Peki ama maksi elbiseler çok moda diye herkes giymeli mi? İşte yanıtı

Sezon trendlerini körü körüne takip eden moda fanatikleri dikkat! Her zaman moda ne olursa olsun uygulamak mecburiyetinde değilsiniz. Her zaman objektif olmalı ve özellikle kendi bedeninize karşı daha acımasız davranmalısınız. Örneğin boyunuz kısaysa ya da uzun boylu ama şişmansanız yazın en popüler trendlerinden biri olan maksi şıklıktan vazgeçmeniz gerekir.

SANDALET KULLANIN

Maksi elbiseler en çok uzun boylu ve zayıf kadınlara yakışır. Bu modelleri giymek için uzun boylu olmak gerekir çünkü bu elbiselerle en çok topuğu olmayan, dümdüz sandaletler (özellikle parmak arası olanlar) tercih edilir.

Özellikle çiçek motifli elbiseler çok moda olduğundan bohem bir şıklık için kocaman mika ya da tahta bilezikler, upuzun zincirler, kocaman çantalar ve ince eşarplar ve kocaman kemik çerçeveli gözlükler olmazsa olmazıdır.

GECE İÇİN İDEAL GİYSİ

Çok kısa boylular maksi modasını uygulamasınlar. Çünkü bu elbiseleri özellikle düz sandaletlerle, ayakkabılarla giymek gerektiği için boyunuz olduğundan da kısa görünecektir. Boyunuzu uzun göstermek için topuklu ayakkabı giymek isteyebilirsiniz. Bu da görüntüyü bozacak, özellikle gündüz kullanımında olduğundan abiye bir görüntü verecektir. Bu sezon maksi elbiseler bol kesimli ve çiçek desenli olduğu için kısa boylulara uygun olmayacaktır. Üstelik bir de fazla kilolarınız varsa modaya uymak isterken kötü bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Eğer bahsettiğimiz gibi bir vücut yapınız varsa omuzdan aşağı bollaşan modeller ise yine sizin için dezavantaj olacaktır. Bu modeller sanki XL bir gömlek ya da uzun bir gecelik giymişsiniz gibi görünecektir.

KESİMLERİ FARKLI

Kısa boylular en iyisi maksi elbiseleri geceleri tercih etsinler ve mümkün olduğu kadar az volümlü ve topuklu dekolte ayakkabılarla giyebilecekleri tuvalet tarzında elbiseleri seçsinler.

Bohem tarzın vazgeçilmezi olan bu upuzun elbiselerin kesimleri de kendi arasında üçe ayrılır.

A dediğimiz evaze kesim bunlardan biri. Evaze deyince göğüsten aşağı doğru bollaşan ve bir A harfini anımsatan bu elbiseler gündüz kullanımında çok rahat. Üstelik vücudu güzel gösteren evaze modeller basen kısmından şikayetçi olanlar için de ideal.

H kesim dediğimiz bele oturan aşağı doğru daralan ve gerçekten nefis bir vücut gerektiren bu modeller de özellikle genç kızlar için ideal. Eğer beliniz kalınsa ve basenleriniz genişse bu modellerden kaçının. Özellikle de jarse kumaş bütün defoları belli ettiğinden tercih etmeyin. Ancak gömlek kesimi omuzları geniş belde kemer ve yine aşağı hafif bollaşarak inen elbiseler özellikle de koton kumaşlardan yapılmışsa avantajlı olabilir.

O kesim ise omuzlardan aşağı bollaşan ve ayak hizasında daralarak balon etek görünümü alan modellere deniyor. Ancak bu kesimdeki elbiseleri seçmek için uzun boylu olmanız gerekiyor. Göbek kısmını gizleyen ve özellikle hamileler için ideal olan bu elbiseler kilolarından şikayetçi olanlar için ideal.

Gülay Kuriş-Star

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir