Büyük beden modası renklenmeye başladı

Beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte beden ölçüleri de değişmeye başladı. Son yıllarda giderek büyüyen vücut ölçüleri, kadınları büyük beden giyime yöneltti. Büyük beden üreticileri de artan talepler doğrultusunda koleksiyonlarını genişletip, trendleri takip etmeye başladılar. Bu değişime ayak uyduran markalardan biri de Sumak XL Fashion…

YILDA 500 PARÇA
1970 yılında Mehmet Tatlısumak tarafından yaratılan markayı, 15 yıldır Tatlısumak’ın oğlu Ali Rıza Tatlısumak yönetiyor. 44 bedenden 58 bedene kadar büyük beden kadınlara, yılda iki kez 250 parçadan oluşan geniş bir koleksiyon sunan marka, trendleri de yakından takip ediyor. Bir marka yaratmayı hedeflediklerini ve bunda da başarılı olduklarını söyleyen Ali Rıza Tatlısumak, “Amacımız sadece para kazanmak olmadı, biz hayallerimizin peşinden gittik. Bu çeşitlilik ve kaliteyle birlikte bir marka yarattık” diyor. Türkiye’de 110 corner’ı; Çengelköy Maxi alışveriş Merkezi, Silivri Maxi Alışveriş Merkezi ve Osmanbey’de mağazaları bulunan marka, en çok ihracatı da Rusya ve Ukrayna’ya yapıyor. Ali Rıza Tatlısumak, “Normal beden ölçüleri için hazırlanan kıyafetleri büyük bedene uyarlıyoruz. Büyük beden kadınlar da herkes gibi giyinmek istiyor, biz de onların ihtiyaçlarına karşılık veriyoruz” diyor. Yıllar önce renk konusunda lacivert, siyah ve kahverengi sınırlandırılmasının yapıldığını belirten Tatlısumak, “Günümüzde renk konusunda hiçbir sınırlama kalmadı. Büyük bedene renk kattık. Yeni koleksiyonlarımızda kırmızı, fuşya, sarı, yeşil, mor ve pembe gibi her türlü renk var” diyor. Sumak’ın ‘Yüksek Voltaj’ ve ‘Minimal Rüya’ temalarıyla lanse ettiği 2008 ilkbahar/yaz koleksiyonu, büyük beden kadınlara rahatlık ile şıklığı bir arada sunuyor. Koleksiyonda, çiçeklerin sıkça kullanılması da dikkat çekiyor.

IŞIN KARACA İYİ GİYİNİYOR
Sumak XL Fashion, iş kadınları için de poplin gömlekler,şık kumaşlardan ceket/etek ve pantolonlu takımlar, likra özelliği taşıyan pantolon ve kapriler sunuyor. Ülkemizde büyük beden kadınların sayısının giderek arttığına dikkat çeken Tatlısumak, ünlüler dünyasında da çok şık giyinen büyük beden kadınlar olduğunu söylüyor. Şarkıcı Işın Karaca’nın giyim tarzını çok beğendiğini belirten Ali Rıza Tatlısumak, “İki sezon Işın Hanım’la katalog çekimi gerçekleştirdik. Kendisi çok hoş bir hanım ve kıyafetleri çok iyi taşıyor” diyerek beğenisi dile getiriyor.

Minimalist bir sezon olacak

İki senedir Sumak XL Fashion markasıyla çalışan tasarım  ekibinin başındaki Aslı Gelişen, 10 kişilik ekibiyle markanın koleksiyonlarını hazırlıyor. Gelişen, tasarımlarını hazırlarken yurtdışındaki fuarları takip ettiğini ve trendlere göre koleksiyonlar belirlediklerini söylüyor. Başarılı tasarımcı yeni koleksiyonu şu sözlerle anlatıyor: “Bu yaz büzgüler ve yakalarda pervazlar dikkat çekiyor. Salaş elbiseleri de sıkça göreceğiz. Kumaşlarda parlaklık öne çıkıyor, gümüş ve altın tonları yine hakim. Bu sezon hem şıklık hem rahatlık ön planda. Gelişen, bu sezon renklerin de çok canlı olduğunu söylüyor: “Sarılar, pembeler ekrular, bejler, morlar, sakslar ve yeşiller var. Kışın da yine aynı şekilde devam edecek.”

Büyük beden kadınlar nasıl giyinmeli?

* İri goğüslü bayanlar göğüs kısmında çok abartılı süslemelerden ve degaje yaka kesimden kaçınmalı.

* V yaka iri göğüslü bir kadın için uygun bir kesimdir, dekolte sınırı ne çok açık, ne de çok kapalı olmamalıdır.

* Geniş kalçalı bayanlar, dikkati göğüs kısmına yöneltecek şekilde hareketli üstler giyinebilir, kalçayı örtecek uzunlukta rahat asimetrik tunikler idealdir.

* Belden büzgülü kesimlerden kaçınılmalıdır.

* Pantolon paçası çok dar ya da geniş olmamalıdır.

* Etek boyunda diz altı boy tercih edilmelidir.

* Geniş omuzlular, kayık yaka ve yüzücü tipi kesimler omuzları daha geniş göstereceğinden, bu kesimlerden kaçınılmalıdır.

* Alta giyilen büzgülü kesimler kalça ve omuz orantısındaki farkın azalmasını sağlar.

* Göbekli bayanlar çok bol üstlerden, bel hizasında biten boylardan kaçınmalıdır.

* Bel hizasında pile kullanılmamalıdır.

* Pantolonda çok düşük belli modeller tercih edilmemelidir.

* Likra, toparlayıcı özelliğinden dolayı pantolon, etek ve bluz kumaşlarında tercih edilmelidir.

SABAH

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir