Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon için en iyi fikirler ile seçimlerinizi yaparken alanın kısıtlamalarına ya da optimum kullanım alanına odaklanmalısınız. Biraz alışveriş, farklı fikirler edinmenizde iş yarayacak olsa da alışverişe hangi tasarımı uygulayacağınızı bilmeden çıkmak size sonrası için zarar verebilir.

Küçük Alanlar İçin En İyi Dekorasyon Fikirleri

Küçük bir alan dekorasyon fikirleri için ciddi bir sorun olabilir – darmadağın, karışıklık bir görüntüye yol açabilir. Süsler ve dekorlar arasındaki küçük boşluklar bazen aşırı kalabalık, bazen çıplak ve boş bir izlenim verebilir. Özellikle küçük alanlarda elinizde olan dekor ürünlerini kullanmak bu nedenle en iyisidir. Depolama alanları temiz ve düzgün tutulduktan sonra uzay optik hileler ile alanı geniş gösterebilirsiniz.

Işık ve kontrastın doğru kullanımı küçük bir alanda boyutun görünümünü arttırmak için önemli katkıda bulunan faktörler arasındadır. Aynalar ışığı yansıtmak ve yanılsama yaratmak için mükemmeldir. Bazı uzmanlar, dar alana ferahlık hissi vermek için soluk boya renkleri kullanmayı önerir. Yükseklik duygusu eklemek için odanın üst yarısında daha hafif bir gölge kullanmanız doğru olacaktır.

Tavan, raflar veya kitaplıklar için, zemin taban alanını azaltmadan ekstra depolama yapmanız gerekir. Dekorasyon fikirlerinde yüksek raflardaki rahatsızlık faktörünü azaltmak için üst raflara, yılbaşı süsleri gibi daha az sıklıkla kullanılan ürünler koyabilirsiniz. Dikkate alınması gereken diğer bir fikir ise küçük mutfaklar veya kilerde açık rafların kullanılmasıdır; kapalı raflar dolapları hantal görünüme kavuşturur. Açık olanlar ise alanın geniş görünmesini kolaylaştırır. Ucuz saklama bölmeleri alarak dolaplardaki depolama alanını genişletebilirseniz bu sayede depolama alanı verimliliği büyük ölçüde arttırılır.

En iyi oda, hizmet birimlerinin köşede kurulduğu yerlerdir. Köşeleri kullanarak düzensiz şekil sorunlarının da önüne geçilmiş olur. Kanepeler, masalar ve diğer mobilya ürünlerini incelikle yerleştirdikten sonra komodin, kitaplık gibi bölmeleri uygun yerlere koyarak küçük oda verimliliği maksimize edilebilir.

foto-gilson-barbosa-izabela-kassar-np10

Küçük Yatak Odası İçin En İyi Dekorasyon Fikirleri

Dekor, pratik ve kullanışlı olmasının yanı sıra estetik olabilir. Küçük bir yatak odasında her zaman alan sınırlıdır, mobilya ve raf seçimi ona göre tasarlanmalıdır. Kitaplar, süslemeler ve hatta giyim eşyaları için tavana yakın ayaksız duvar rafları iyi bir tercihtir. Bu şekilde yaşam alanını kısıtlamadan istediğiniz her şeyi sergileyebilirsiniz. Raflar potansiyel olarak daha az sıklıkla kullanılan öğeler için saklanabilir nitelik kazandırmak adına kapaklı olanlardan seçilmelidir. Odada sadece iki büyük öğe olması gerekir. Dolap ve yatak ideal seçimdir. Geri kalan parçaların fonksiyonel olması gerekir. Ayrıca duvar için farklı parçalar seçmek, hatta bir duvarı odanın odak noktası yapmak isteyebilirsiniz.

Dolap Dekorasyon Fikirleri

Giyinme odası herkesin ihtiyaç duyacağı nitelikte olsa da böyle bir bölüme sahip değilseniz dolaplarınızı organize etmelisiniz. Oldukça çeşitli koordinasyon parçalarına güvenmek yerine, küçük bir boşluğa kendi özel dekorunuzu yerleştirebilirsiniz. Bir kravat tasarım öğesi, pantolon, gömlek dolapları seçmeyi deneyin. Oda dekorasyon fikirleri kapsamında avize, boyada değişiklik, hatta alışılmadık duvar çıkartmaları da ekstra olarak odanın etkileyici olmasını sağlayabilir. Canlı çiçeklerle dolu bir vazo ya da cesur renkli bir ayna tüm donanıma eşlik etmede yeterli olacaktır.

Resim Kaynak: Izabela Kassar Moretzsohn Arquitetura / homify

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir