Sivilce İzleri Nasıl Geçer Evde Çözüm

Sivilceler çoğu insanın ortak problemidir. Özellikle yüz bölgesinde çıkan sivilceler oldukça can sıkıcıdır. Sivilcelerin temelinde yatan sebep vücudumuzun salgıladığı sebum adı verilen yağdır. Sivilceleri önlemek için cildin yağ seviyesini kontrol altında tutmalı, cilt gözeneklerine biriken kirleri temizlemeliyiz.

Sivilce çıktıktan sonra el ile sıkılmamalıdır. Bu yöntem sivilce içerisinde birikmiş irinin diğer bölgelere dolmasına sebep olur ve sivilce sayısını arttırır. Ayrıca sivilce sıkıldıktan sonra kalan iz uzun süre cildi terketmez.

Sivilce izlerini gidermek için kimyasal içeren kozmetik temizleyicilerden önce her evde bulunan malzemelerle pek ala cildimizi temiz tutmamız mümkün. İşte sivilce izlerinden kurtulmak için etkili birkaç yol:

Elma sirkesi: içerisindeki zayıf asit sayesinde hem cildi mikroplardan arındırır hem de izlerin oluşturduğu gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği vitaminler sayesinde cildi besler. Her gece yatmadan önce masaj yaparak uygulanır.

Toz şeker: ince tanecikli yapısı sayesinde cilt gözeneklerini temizler. Bir miktar toz şekeri biraz ıslattıktan sonra hafif nemli cildinize yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Dilerseniz şekeri yoğurtla karıştırıp da uygulayabilirsiniz böylece yoğurt cildinizi yumuşatır ve ferahlatır. Son olarak cildinizi bol su ile durulayın.

Bal: her derde deva olan bal, cildin kaybetmiş olduğu nemi geri kazanmasına yardımcı oluyor. Bir miktarı balı cildinize uygulayın, bir süre beklettikten sonra bol su ile yıkayın.

sivilce izleri nasıl geçer ekşi

 

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir